Hacamat Hakkında Hadisler - Hacamat Nedir? Hacamat Faydaları Nelerdir? Hacama Hacamatci.Net 
Hacamat Hakkında Hadisler
Hacamat Hakkında Hadisler

Tedavi olduğunuz şeylerin en hayırlısı Hacamattir.(Buhari. Tıp 23; Müslim Musakka 62.63 Ebû Davud Nikah 26 Tıb 3 )
Peygamberimiz sallallahu aleyhi vesellem.ihramli iken ayak bileğinden rahatsızliğindan dolayi Hacamat yaptirmistir.Ayrica oruçlu iken hacamat yaptırdığı rivayet edilmiştir.
(Buhari. Savm 32 tıbb 11; Müslim Hacc 87. (1202)


Nâfi derki; (ibni ömer r.a) şöyle dedi. Ben Rasûlullah sallallahu aleyhi vesellem efendimizden dediğini işittim. (“Hacamat olmak aç karnına daha faydalıdır”) Hacamat aklı ve ezberleme gücünü arttırır.


İbni Abbas r.a anlatıyor. Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi vesellem şöyle buyurmuştur..Haccam ne iyi kuldur,fazla kanı giderir,beli hafifletir ve gözleri parlatir.


İbni Abbas r.a anlatıyor.”Rasûlullah sallallahu aleyhi vesellem efendimiz. Üç şeyde şifa vardır Bal şerbeti. Kan aldırmak,ateşle dağlara.
Ancak ummeti mi dağlamaktan menediyorum buyurmuştur.


Ebû Keşbe el-Enmari (r.a) anlatıyor. “Rasûlullah sallallahu aleyhi vesellem başından ve iki omuz arasından hacamat olur ve ; Kim bu kandan akitirsa,herhangi bir hastalık için, bir başka ilaçla tedavi olmasa da zarar görmez ” buyurmuştur. (Ebû Davud, tıbb 4, (3859);ibnu Mace,tıbb 21, (3484)


Bir hadisi Şerif te peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi vesellem. Mekke Medine yolu üzerinde lehyu cemel adındaki bir yerde şiddetli baş ağrısından muzdarip olduğundan dolayi şakaklar dan hacamat yaptırmıştır.


Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi vesellem. Çarşamba cuma ve cumartesi günleri hacamat yaptırmayı yasaklamiştir.
Cuma günü bir saat vardirki; hacamat yaptıran o saate denk gelirse kişinin beynine kan hücum eder.Bir kişinin beynine de kan hücum ederse o kişi ölür.


Çarşamba veya cumartesi günleri hacamat olup da kendisine hastalık gelen bir kişi kendinden başkasını kinamasin.